Foto

Jaký je futsal v Plzni?

Přinášíme Vám článek o futsale, sportu, který v Plzni provozuje více jak sto týmů a aktivně se skoro každý víkend zapojuje přes tisíc hráčů. Jaký je tedy futsal v Plzni?

 

 

Futsal na Plzeňsku míří vysoko

Přinášíme Vám článek o futsale, sportu, který v Plzni provozuje více jak sto týmů a aktivně se skoro každý víkend zapojuje přes tisíc hráčů. Jaký je tedy futsal v Plzni? Futsal je nedílnou součástí života mnoha lidí na Plzeňsku. Jejich množství závisí na popularitě samotného futsalu a zejména také na jeho propagaci v rámci regionu. Jak se hraje plzeňský futsal, kdo za ním stojí a jak si vede ve srovnání s jinými regiony? To se dozvíte v následujících řádcích.

Jaký je futsal na Plzeňsku

Futsal v plzeňském regionu se dostává čím dál více do povědomí nejen místních lidí, ale i lidí z širšího okolí. Zatím nemůžeme mluvit o popularitě a zázemí včetně toho fanouškovského, jaké tu má například florbal. Je ale na místě podotknout, že se plzeňský futsal ubírá tím správným směrem.

Důležitým článkem, který dělá plzeňskému futsalu dobré jméno, je klub Interobal Plzeň hrající nejvyšší futsalovou soutěž v ČR CHANCE futsal ligu. Mimochodem SK Interobal Plzeň se dostal letos poprvé v historii do čtvrtfinále Play-off, což je opravdový úspěch. (více na webu klubu www.futsalplzen.cz)

Pak je tu APF neboli Asociace plzeňského futsalu, která zaštiťuje všechny soutěže od krajského přeboru až po 4. B třídu (celkem 11 soutěží) a také například krajský pohár včetně organizace, rozhodčích, komise a v neposlední řadě propagace.

Nižší soutěže neznamenají zákonitě nižší úroveň, jelikož se tam chodí odreagovat spousta ligových i exligových fotbalistů a futsalistů. Zahrát si proti takovýmto hráčům je tak motivací pro mnoho dalších. Soutěže APF totiž nespadají pod FAČR, kam spadají pouze CHANCE futsal liga, 2. liga "Východ" a "Západ" a jednotlivé Divize A až F. Futsal v Plzni tedy bojuje na obou frontách a daří se mu skvěle.

Kdo hraje futsal na Plzeňsku

Rozmanitost soutěží a doprovodných turnajů během sezóny si získalo různé skupiny lidí. Spousta z nich díky tomu začala brát futsal opravdu vážně.

Nejčastěji se mu věnují zejména mladí fotbalisté, kteří ho hrají jako doprovodný sport. U mnohých z nich se ale často stává futsal prioritou, a to i z hlediska možnosti zahrát si na vyšší úrovni než třeba ve fotbale. Druhou skupinou lidí je starší generace bývalých fotbalistů hrající nižší soutěže, kteří se chodí odreagovat, trochu se hýbat a hlavně udělat si žízeň na výtečné plzeňské. A pak je tu také spousta nadšenců, kteří si prostě rádi jdou kopnout s přáteli.

Jak to funguje ve zbytku republiky

Co se týče futsalových možností a rozmanitosti, je na tom nejspíš nejlépe matka Praha. Je to zejména díky její velikosti a velkému počtu mladých lidí zejména na vysokých školách. Téměř každý má možnost zahrát si místní “hanspaulku”, kterou lze hrát na různých úrovních po celé Praze. Nutno podotknout, že se jedná o venkovní soutěž podobnou plzeňským nižším soutěžím pod APF. Pak se v Praze samozřejmě hrají i halové soutěže včetně nejvyšší soutěže CHANCE futsal ligy, kde mají zastoupení tradiční kluby Sparta Praha a Slavia Praha.

Plzeň má však výhodu zejména oproti například Ústeckému kraji, kde není jedno velké město uprostřed, ale několik měst tvořících takový pás (Ústní n. L., Teplice, Most, Chomutov, Klášterec a další). Díky tomu existují soutěže jako Chomutovská letní a zimní futsalová liga apod., které však nemají nějaké dílčí uspořádání nebo hierarchii s ostatními městy. Existují nezávisle na sobě a celkově to postrádá nějaký řád.

Na Plzeňsku se veškeré dění koncentruje v Plzni, což má na svědomí hlavně APF. Je jasně daná hierarchie soutěží a každý má možnost hrát na úrovni svých možností.

Výhledy do budoucna

Vývoj futsalu na Plzeňsku dělá velké kroky v solidním tempu. Důkazem je i nový sponzor Plzeňského týmu hrajícího nejvyšší soutěž společnost Interobal. Ta odhalila své plány ohledně stavby nové haly v Plzni a snahu dostat jejich klub na profesionální úroveň, jako tomu je například v klubu FK ERA-PACK Chrudim. Pokud se tyto věci stanou skutečností, může se stát, že plzeňský futsal dosáhne evropské úrovně.

Je nutno zmínit i práci plzeňského Interobalu a také APF s fanoušky, kterých díky nim neustále přibývá. Jednoduše futsal v Plzni jde tím správným směrem.

 

Chceš hrát futsal, nebo založit tým? Veškeré informace najdeš na www.futsalpm.cz

Máme i stránku na Facebooku s novinkami  > Futsal v Plzni