Foto

Podrobné informace ke kraji a poháru APF – změny v pravidlech a jejich posuzování, benevolenci

Na jednání komise rozhodčích a STK bylo rozhodnuto o upřesnění aplikaci některých pravidel a zrušení benevolenci u některých pravidel futsalu. Všechny tyto změny přichází v platnost již od 2. hracího víkendu kraje, tj. od 22. 11. 2014. V případě dotazů můžete kontaktovat STK nebo komisi rozhodčích. Všechny změny a vysvětlení následuje níže.

1) Změna pravidla pro „dvojí hraní“ brankáře:

Přestupky, za které se nařizuje nepřímý volný kop:

Brankář poté, co se míče zbavil, se ho znovu dotkne dříve, aniž by se ho předtím dotkl protihráč.

• Brankář, který se míče zbavil, se ho na vlastní polovině hrací plochy znovu dotkne poté, co mu ho úmyslně přihrál jeho spoluhráč (neplatí pro případ nahodilého kontaktu jeho spoluhráče s míčem).
Nelze tedy hrát s brankářem znovu po té, co míč překročil půlící čáru. Musí být přerušená hra, nebo se míče dotknout soupeř. Dále zákrok brankáře, který vyrazí střelu, není považován za úmyslné zbavení se míče, stejně tak náhodný odraz od spoluhráče k brankáři není bráno jako úmyslná přihrávka. S brankářem lze hrát pouze na půli soupeře.

2) Střídání hráčů. Platí, že hráč nejprve musí opustit hrací plochu v zóně pro střídání a až pak může do hry vstoupit jiný hráč.

3) Hráči musejí mít stejnou barvu stulpen. Zároveň není dovoleno, aby hráč měl pod dresem nebo šortkami oblečení, které není stejné barvy jako dres/šortky.
Takže např. elasťáky pod šortkami musí být stejné barvy jako barva šortek

4) Brankář musí mít dres s číslem Není již možné nastoupit jen třeba v mikině bez čísla

5) Hráč, který jde hrát powerplay, musí taktéž být v dresu s číslem. Jeho číslo musí být shodné s číslem, ve kterém hrál po celé utkání.
Doporučujeme používat druhou sadu dresů, není nutné, aby to byl přímo brankářský dres. Rozlišovák již nepůjde použít

6) Všichni hráči na střídačce mají povinnost sedět, pokud zrovna neprovádějí střídání.

7) Hráč má povinnost být při rozehrání 5m od balonu, rozehrávající není povinen si zvednutím ruky požádat o posunutí hráče. Pokud hráč aktivně brání v rozehrání autu/rohu, je to považováno za zdržování hry.
Samozřejmě hráč, kterému rychlým rozehráním nebylo umožněno odcouvat na 5m, nebude potrestán. Vše je na posouzení rozhodčího, co je a co není zdržování hry.

Výjimku dostává pohár APF, kde nebudou aplikovány body 3, 4 a 5. Ostatní body budou aplikovány jak je výše popsáno.